Polecamy

Sikora - Pokrycia dachowe

Partnerzy

 

Hewalex - Logo

pliki/sikora_energy/partnerzy/stiebel logo.jpg

 

Easy Solar - logo

 

Watt

 

pliki/sikora_energy/partnerzy/logo-biawarnew.png

 

Vaillant

 

pliki/sikora_energy/partnerzy/buderus-logo.png

 

Banner

Baza wiedzy

ENERGIA

Energia zawsze była i będzie potrzebna ludziom w ich codziennym życiu. Jej wykorzystywanie jest różne, ale najważniejszym z nich jest wykorzystanie jej do produkcji energii elektrycznej, w transporcie, ogrzewaniu budynków i oświetleniu. Źródła energii pierwotnej to: konwencjonalne (organiczne) paliwa kopalne (węgiel, ropa, gaz), paliwo jądrowe, energia geotermiczna i tzw. odnawialne źródła energii. Do odnawialnych źródeł energii zalicza się energię słoneczną, wodną, wiatrową a także energię biomasy. Energia końcowa to energia dostarczona do odbiorcy. Jest ona na ogół inną przetworzoną formą energii pierwotnej, choć nie zawsze. Na przykład gaz ziemny jest jednocześnie pierwotnym i końcowym nośnikiem energii. Najcenniejsza forma energii końcowej to energia elektryczna, która sprawnie i bez zanieczyszczenia środowiska przetwarzana jest w energię użytkową. Takie surowce energetyczne jak węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny to konwencjonalne źródła energii. Perspektywy wyczerpania się paliw kopalnych oraz obawy zanieczyszczenia środowiska naturalnego znacznie zwiększyły zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii.

Odnawialne źródła energii - Energia wiatrowa

Energia wiatrowa

Wiejący wiatr to masy powietrza atmosferycznego poruszające się nad powierzchnią ziemi z pewną prędkością. Masa i prędkość to energia. Energię wiatru można okiełznać i wykorzystać przy pomocy generatorów wiatrowych do produkcji energii elektrycznej, którą wprowadzamy za pomocą odpowiednich urządzeń do domowej sieci energetycznej lub magazynujemy za pomocą akumulatorów. Generatory wiatrowe produkują energię w sposób ekologicznie bezpieczny. Energetyka wiatrowa staje się coraz powszechniejsza na świecie. Jej rozwój datuje się od lat 70-tych i obecnie na świecie sięga ponad 10.000 MW.

Odnawialne źródła energii - Energia słoneczna

Energia słoneczna pochodząca z promieniowania słonecznego dociera do nas nie tylko wtedy gdy słońce świeci pełnym blaskiem, ale również przy ciemnym zachmurzonym niebie. Energia ta jest najbezpieczniejsza ze wszystkich źródeł uzyskiwania energii. Jest ogromna, ale bardzo rozproszona. By wytworzyć z niej energię elektryczną buduje się elektrownie składające sie z ogniw fotowoltaicznych. Wykorzystanie ogniw jest technologią szeroko stosowaną w życiu codziennym. Są one od wielu lat wykorzystywane w wielu przedmiotach użytkowych jak kalkulatory, zegarki itp. Ich istnienie umożliwiło rozwój technologii satelitarnych i badań kosmosu.